Žiť trvalo udržateľne nemusí a nesmie byť len doménou dospelákov. Pre deti sa môžeme stať pozitívnym medzigeneračným vzorom pre ekologické správanie sa. To je aj v DNA medzinárodnej certifikácie BREEAM Communities, podľa ktorej rastú Nové Nivy. Deti sú živou súčasťou sveta a komunít. Tak prečo ich do udržateľného životného štýlu prirodzene a hravo nezapojiť? Ak u nich začneme včas budovať povedomie o výhodnosti využívania alternatívnych foriem dopravy a vysvetlíme im zmysel dobre vybudovanej infraštruktúry, podporíme tak ich návyky, ktoré dokážu prispieť k riešeniu environmentálnych a civilizačných problémov dneška. Inšpirujte seba a deti našimi tipmi a odštartujte tak ekologickejší prístup k doprave symbolicky na Medzinárodný deň detí. Veď naša planéta bude raz patriť práve im.

 

Auto nechajte doma a pestujte pešie návyky

Z hľadiska pohodlia sa mnohým stále zdá jednoduchšie sadnúť ráno za volant a odviezť sa. Občas postačí, ak si aspoň z času na čas ako spôsob dopravy do školy či do práce zvolíte prechádzku, kolobežku, skateboard, longboard alebo bicykel. My v Twin City máme pre nájomcov, napríklad, vlastný komunitný bikesharing skladacích bicyklov hi.bike. Využiť môžete, samozrejme, aj nový celobratislavský bikesharing Slovnaft BAjk. Pohyb na vzduchu prospeje nielen vám, ale aj deťom. Ak vám to vzdialenosť neumožňuje, sadnite všetci do MHD, ktorá vás často dostane do cieľovej destinácie rýchlejšie.

 

Beh buduje vzťah k zdraviu, okoliu a pešej chôdzi

Behať okolo bloku je síce fajn, ale zapojiť sa do reálnej bežeckej súťaže aj keď len pre radosť je zážitok sám o sebe. Súťažné čísla, štartová páska, publikum, fotografie, kamery, proste udalosť s veľkým „U“. Veľa bežeckých súťaží – miestnych aj prestížnejších – má už dnes bežne aj detské kategórie. Bratislavský maratón napríklad organizuje Detský večerný beh Rexík, Národný beh Devín-Bratislava má zase detskú verziu Malý Devín. Bežecké duše, ktoré bývajú v okolí Nových Nív a majú chuť, sa môžu pokojne pridať aj do nášho bežeckého klubu Twin City Running Club, ktorý pravidelne organizuje tréningy pre bežcov všetkých vekových kategórií a nezabúda ani na bežecký dorast.

 

Kedy ste boli naposledy na dopravnom ihrisku?

Nech sa presúvame akokoľvek, vždy sme aktívnymi alebo pasívnymi účastníkmi cestnej premávky. Kedy naposledy ste deťom vysvetľovali panáčikov na semaforoch či zebru na ceste? Deti milujú, ak sa ich hry či hračky čo najviac podobajú na vzory z dospeláckeho sveta. Na edukáciu o pravidlách správania sa na ceste sú preto ideálne dopravné ihriská. Pamätáte si, ako ste ich aj vy milovali? Neoberte svoje deti o túto skúsenosť, vezmite odrážadlá, bicykle, kolobežky či šliapacie autíčka a hor sa na najbližšie dopravné ihrisko! Deti tam prirodzene a rýchlejšie pochopia, ako sa na cestách správať a čo ich správanie môže spôsobiť. V Bratislave sú tri – v Ružinove, Dúbravke aj Petržalke.

 

Outdoor vs „screen time“

V  dobe technológii je čoraz alarmujúcejší tzv. screen time, čiže čas, ktorý deti a mladí strávia nad displejom. Je prirodzené, že nie vždy máme čas ísť s deťmi na vzduch a samé ich pustiť vždy nechceme, lebo sa o ne bojíme. Netreba však zabúdať, že čas strávený vonku, v prírode, v pohybe a s kamarátmi prospieva nielen telu a psychickej pohode, ale aj rozvoju sociálnych vzťahov. Platí tiež, že deti sa vonku zväčša hrajú v spoločnom komunitnom priestore. Je to teda aj výborná príležitosť, ako ich naučiť, že takýto priestor je potrebné chrániť a zveľaďovať, aby mohol čo najdlhšie slúžiť všetkým.

 

Podeliť sa dá aj o kolesá

Každé dieťa chce vyskúšať takmer všetky spôsoby pohybu na kolesách, či už ide o bicykle, kolobežky, skateboardy alebo kolieskové korčule. Komplikácia nastáva, ak to dieťa prestane baviť alebo keď dieťa rýchlo vyrastie. Potom sa tieto detské dopravné prostriedky kopia nedotknuté v pivniciach a kočikárňach niekoľko rokov. Prečo im však nedopriať nový život a nových malých hrdých majiteľov, ktorí sa budú z točivého momentu svojich kolesových tátošov ešte dlho tešiť. Odneste ich spolu napríklad aj pri príležitosti MDD do miestnej charity, detského domova, domu sociálnych služieb alebo ich predajte či vymeňte na lokálnom bazáre.

 

Podujatia popularizujúce verejnú dopravu

Ľudia sa rozhodnú pre alternatívny spôsob dopravy zväčša až vtedy, keď majú o rôznych možnostiach dostatok informácií. Rovnako je to aj s deťmi, ktoré môžete do edukácie zapojiť napríklad tým, že ich vo voľnom čase vezmete do Múzea dopravyalebo na niektoré z podujatí Železničného múzea. Počas Medzinárodného dňa detí sa dá parádne povoziť aj na historickej električke, ktorú prevádzkuje Dopravný podnik Bratislava. Najväčším podujatím na popularizáciu MHD je však Európsky týždeň mobility, ktorý býva vždy zo začiatku školského roka v septembri.

 

Deti sú prirodzene zvedavé a nie sú rady, keď ich otázku „prečo“ ignorujeme alebo sucho odpovieme „preto“. Majú potrebu, aby sa im dianie sveta vysvetľovalo. Diskutujte s deťmi o environmentálnych problémoch, o tom, ako cestovali ľudia v minulosti a ako cestujú dnes. Naučte ich, že udržateľné dopravné riešenia sú súčasťou riešení environmentálnych problémov a ľudské chovanie má na to bezprostredný vplyv. Ľudské chyby príroda zvyčajne napráva aj niekoľko generácií.

Počúvajte ich názory a myšlienky. Možno budete prekvapení, keď zistíte, že naše deti sú s ekológiou späté oveľa viac, než si dokážeme už ako dospelí predstaviť.

Posledná cenná rada na záver – nikdy nenúťte deti, aby zmenili svoj prístup z večera do rána. To spôsobí len odpor. Nové návyky sú procesom zmeny. Prvým a najdôležitejším, ale často zároveň najťažším krokom na ceste k udržateľnejšiemu životu aj doprave, je jednoducho ísť svojim deťom príkladom. Čo ich dnes naučíte, oni raz budú s veľkou pravdepodobnosťou učiť svoje deti. Presne toto je najúčinnejší recept a tiež najlepšia definícia udržateľnosti. Ruku na to, susedia!

Máte vlastné rady, ako žiť a prepravovať sa viac ekologicky aj s deťmi? Podeľte sa o ne s nami tu.

Prajeme krásny Medzinárodný deň detí nielen deťom, ale aj všetkým našim dospelým susedom, lebo deťmi Zeme sme napokon po celý život všetci bez ohľadu na vek.