Máte chuť sa aspoň na chvíľu vymaniť spod vlny predvianočného šialenstva? Urobiť niečo užitočné pre seba, svoju komunitu a v konečnom dôsledku aj pre našu, buďte si istí, že guľatú, len na póloch sploštenú, planétu? Máme pre vás 6 dobrosusedských a ekologicky priateľských tipov pre jednotlivca aj komunitu, ktorými sa môžete inšpirovať a uplatniť pokojne už aj túto sviatočnú sezónu.

Stop obalovým orgiám

Zoskoč tieto Vianoce konečne z obludnej papierovo-obalovej vlny a nekupuj baliaci papier. Baliaci papier je zbytočná, a hlavne neekologická márnivosť, ktorá skončí na Štedrý deň v koši ešte skôr, než začne prvá večerná repríza S tebou mě baví svět. Aké sú alternatívy? Zabaľ darčeky do akéhokoľvek papiera, ktorý už doma máš. S trochou fantázie, ozdobené vetvičkou či šiškou zo stromu a previazané motúzom, čo iste niekde doma nájdeš, budú Tvoje darčeky ešte aj kusmi originálneho dizajnu. Ak však nie si zrovna DIY typ, skús jednu vychytávku od Dobrožrútov, ktorí sú verní zero waste princípov a balia darčeky do obrusov či utierok, ktoré už sami nepotrebujú alebo ich kúpia v sekáči. Takýto „obal“ môže obdarovaný znovu použiť. Nehovoriac o tom, že previazané vkusným motúzikom to aj pekne vyzerá.

Fyzickí aj sociálni susedia

Keď ráno hejtuješ suseda na priedomí za zlé parkovanie, možno sa nachvíľu uľaví tebe, ale dobrým susedským vzťahom to určite veľmi nepomôže. Čím viac navzájom komunikujeme ako susedia z jednej komunity, tým viac sú susedské vzťahy lepšie. Ak ju ešte nemáte, určite si hneď ako susedia založte facebookovú skupinu, kde sa môžete o všetkom včasne a férovo vzájomne informovať. Plánované prerábky, house party, ale aj spoločné susedské posedenia pri varenom víne či vianočnom punči, veci na darovanie či na predaj, rada na dobrého inštalatéra či machra na sadrokartón, všetko sa dá v skupine pekne odkomunikovať. Možno by si sa aj dozvedel/a, že ten sused z rána tam potreboval zastaviť len na pár minút, lebo niečo vykladal a hneď by bolo o jeden hejt menej. A to sa vždy ráta!

 

Zdvihni, lebo môžeš

Ideš v papučiach a teplákoch so slnečnými okuliarmi za hmly inkognito vysypať smeti a pri koši leží plastová fľaša či papierový obal? Ideš vyvenčiť pred dom psíka a na trávniku obal z mikulášskeho kinderka či nejakej dobroty z obchodu? No, tak na čo čakáš? Samo sa to nezdvihne. Ani keď sa na to mocne zahľadíš a skoncentruješ silu ako majster Yoda, ten kus odpadu sa veruže sám do odpadového koša neprenesie. Bývaš na mieste, kde si súčasťou komunity, a teda ide aj o tvoju vizitku. Tým, že zdvihneš nejaký kus odpadu zo zeme a dáš ho tam, kam patrí, urobíš dobrý skutok a potešíš nielen všetkých susedov, ale aj tých, ktorí cez tvoju štvrť len prechádzajú. K dobrému pocitu navyše precvičíš aj stuhnutú chrbticu a prirátaš plusové body ku komunitnej aj osobnej karme.

Preruš začarovaný kruh samoty

Nie svoj. Ten prerušíš poľahky tak, že prekonáš lenivosť, prestaneš konečne „binge-watchovať“ seriály a vybehneš aj trochu medzi rovesníkov do mesta. Nie všetci to však majú takéto jednoduché. Samota a osamelosť u seniorov dosahuje v západnom svete (áno, to sme aj my) už prakticky rozmery civilizačnej „epidémie“. Mnohým starším ľuďom najmä v mestách chýba pravidelná socializácia. Zober preto občas svoju babku, dedka či sympatickú staršiu pani susedku, čo sa s tebou vždy rozdelí o koláč, keď napečie, na kávu a zákusok do miestnej kaviarne. Ty si dáš flat white, tvoj starší parťák či parťáčka filter a medzigeneračne pokecáte. Nenechaj sa pomýliť vráskami, ľudia, čo pamätajú 60-tky prežilo všetko to, čo si ty čítal len na nete aj naživo.

O-ó Tannenbaum!

Vedeli ste, že vianočný stromček, ako ho poznáme dnes, je relatívne moderný fenomén? Masovo sa objavil až začiatkom 20. storočia, rovnako ako tradícia dávania si darčekov. Dovtedy býval srdcom Vianoc najmä vianočný betlehem. Iste, ideálne, z pohľadu ekológie aj uhlíkovej stopy, by bolo určite žiaden stromček na Vianoce nemať. Keďže toto je však u väčšiny nereálne, dajú sa aspoň využiť niektoré alternatívy. Jednou z nich je napríklad vianočný stromček nekupovať, ale prenajať si ho v kvetináči. V tejto bratislavskej požičovni majú na výber hneď niekoľko druhov. Požičaný stromček vám vynesú až do bytu a za poplatok aj vyzdobia, ak by sa vám lenilo. Podobné služby však ponúka aj Správa mestskej zelene v Košiciach. Ak už však kupujete klasický živý stromček, dbajte na to, aby bol z udržateľnej a eco-friendly výsadby. A ak ste si mysleli, že stromček nemá šancu na upcycling, vedzte, že niekoľko možností tu predsa len je. Jednou z nich je výroba tzv. mulču, ktorý môžete potom použiť vo vlastnej záhradke alebo darovať. Staré vianočné stromčeky niekedy zbierajú aj národné parky na údržbu turistických chodníkov alebo ZOO pre zvieratá na hranie či chovatelia na skŕmenie.

Malopivničná vínna cesta

Tento nápad pochádza od partie, ktorá býva v 500 bytoch na Nových Nivách, konkrétne od tohto party veľmajstra. Páni a dámy adaptovali tradičnú zážitkovú turistiku na drsné urbánne podmienky a transformovali klasickú Malokarpatskú vínnu cestu na jej parádnu UrbEx verziu. Namiesto tradičných vínnych pivníc však obiehali podľa vopred stanoveného a graficky vytunovaného itinerára panelákové pivnice vo vlastnom bloku. Na každom pivničnom stanovišti ich príslušný sused-kamarát či susedka-kamarátka uhostila pohárom vína podľa vlastného výberu. Toto nie je len famózny nápad, ktorý utuží každú susedskú komunitu so zmyslom pre humor a dobrodružstvo, ale aj matéria na digitálnu inštitucionalizáciu, ktorá by si zaslúžila vlastnú kapitolku aj na Wikipedii.

Čo vám bráni nechať sa inšpirovať? Do Troch kráľov ešte času dosť!

Aspoň o kúsok príjemnejšie, udržateľnejšie a ekologickejšie sviatky všetkým!