Ako dosiahnuť, aby mala lokalita fajn susedskú komunitu? To je kľúčová otázka, na ktorú sa v HB Reavis snažíme nielen odpovedať, ale ju aj realizovať. Začali sme tým, že sme náš projekt Nové Nivy ako prví na svete zaregistrovali do novej verzie prestížneho medzinárodného certifikátu BREEAM Communities International. Štvrť, ktorá vyrastá okolo novej bratislavskej autobusovej stanice je súborom projektov, ktoré kanceláriami, obchodmi, parkovacím domom a samotnou stanicou doplnia okolité rezidenčné zóny. Vznikne tak nové plnohodnotné srdce mesta s kompletnou vybavenosťou pre prácu, oddych a život. Projekt navyše prinesie tisícky pracovných miest, ale aj nových príležitostí pre tých, ktorí už dnes v štvrti bývajú, pracujú či podnikajú.

BREEAM je dnes uznávaným globálnym štandardom posudzovania udržateľnosti budov. Jeho nadstavba Communities dbá na širšie vzťahy a súvislosti realizácie developerského projektu, ktoré majú dopad na komunitu a susedov v okolí. Začína už vo fáze plánovania tým, že dohliada, aby všetko malo pevnú logiku postavenú na faktoch, nie na vode. Kladie na nás ako realizátora projektu nároky a na podrobné otázky vyžaduje v odpovediach objektívne fakty a dáta. Žiadne pocity a dojmy.

Čo to však znamená v ľudskej reči? Špičkový projekt už nie je len o funkčnejších, zelenších a inteligentnejších budovách. Je aj o tom, či všetko, čo sa okolo neho nachádza alebo deje, plní svoj účel, slúži čo najširšej verejnosti a celkovo dáva zmysel. A presne o to nám aj na Nových Nivách ide. Vytvárame novú štvrť, v ktorej budú ľudia radi tráviť čas bez ohľadu na to, či tu bývajú, pracujú alebo ju budú len navštevovať kvôli nákupom či tráveniu voľného času.

Komunity podľa BREEAM

Ak vzniknú kancelárie, bude si ich mať kto prenajať? Ak vzniknú obchody či podniky, akého budú typu, štýlu a bude mať kto do nich chodiť? Ak vznikne nový park, verejné priestranstvo či športovisko, komu by malo slúžiť a čo by na ňom nemalo chýbať? Čo bude s pôdou a stromami? Aký typ a koľko zelene pribudne a aký to bude mať dopad na mikroklímu štvrte? Je územie a novostavby v ňom pripravené na nárazové dažde a výkyvy teplôt súvisiace s klimatickými zmenami? Ako sa bude minimalizovať dopad výstavby na tých, čo v okolí už bývajú? Prinesie projekt lepšiu infraštruktúru peším, chodcom, cyklistom či vodičom? Bude sa tam dariť malým lokálnym biznisom?

Takto sa dnes vo svete a teraz už aj u nás rozmýšľa a stavia. Pôvodný koncept ekológie a udržateľnosti budov sa rozšíril o aktívny prístup k tomu, aby sa v novej alebo revitalizovanej štvrti, ako sú Nové Nivy, ľuďom bývalo, pracovalo a žilo lepšie. Poskytuje zároveň praktický návod, ako to čo najlepšie dosiahnuť. Ako zabezpečiť, aby tam bolo bezpečne a čisto? Čo urobiť, aby štvrť žila vlastným životom, organizovali sa podujatia a ľudia všetkých generácií tam radi trávili svoj čas?

Presne toto rieši BREEAM v oblasti komunít. Dáva zmysel tomu, čo sa stavia už na rysovacej doske architektov a plánovačov. Potrpí si na správny účel projektu v konkrétnej lokalite a kladie dôraz na čo najlepšiu využiteľnosť pre čo najviac ľudí, ktorí tam pôsobia, pracujú, žijú či nakupujú alebo si tam prišli len zašportovať, ostrihať sa, dať si opraviť bicykel či zahrať sa s deťmi na ihrisku. Cieľom týchto štandardov je, aby sa ľudia vo svojej domácej či pracovnej štvrti cítili dobre a mali ju radi. BREEAM pritom však zohľadňuje aj objektívne nedostatky a potreby mesta v danom území.

Dobrá komunita rovná sa dobrá štvrť

Všetci chceme žiť a pracovať v zdravom, kvalitnom a peknom prostredí, ktorého funkcie a logiku niekto dopredu premyslel a naplánoval. BREEAM Communities sa z pohľadu podpory a rozvoja komunitného života stará práve o to, aby bolo ľuďom, prírode a verejnému priestoru spolu dobre.

Je mnoho vecí, ktoré pri projekte rozsahu Nových Nív ležia najmä na našich pleciach. Šikovne a ohľaduplne zorganizovaná logistika stavby rešpektujúca susedov. Striedanie aktívneho pracovného a pokojného víkendového rytmu života. Ale aj sieť cyklochodníkov, fungujúci systém parkovania, logická navigácia či včasná a podrobná informovanosť všetkých, ktorých sa stavba týka. Dočasná stanica, ktorá je lepšia ako tá bývalá, je tiež súčasťou tohto – nášho – spôsobu myslenia.

Trvalo udržiavať dobrosusedské vzťahy je však do značnej miery aj na samotných obyvateľoch a stálych návštevníkoch novovznikajúcej štvrte. Aj keď robíme maximum pre to, aby sa ľuďom na Nových Nivách dobre žilo, tvorilo, pracovalo a radovalo, musíme to chcieť všetci spoločne.

Pravidelná pozornosť venovaná susedom a komunite, v ktorej často trávime väčšinu dňa, je podobne dôležitá ako dobré vzťahy a pohoda v kruhu vlastnej rodiny či blízkych. Často stačia drobnosti. Pozdraviť sa, venovať susedovi či susedke ranný úsmev, prehodiť zopár slov, ak je času málo, či viac, ak nás čas netlačí. Dodržiavať domový poriadok, poctivo separovať či zodvihnúť odpad zo zeme.

Zmysluplnosť, vybavenosť, dostupnosť, lokálnosť

V mnohých štvrtiach sa ľudia sťažujú, že nemajú v okolí žiadne služby alebo sa tie existujúce netriafajú do miestnych potrieb. Môcť si cez víkend ráno vybehnúť kúpiť čerstvé pečivo do lokálnej pekárne? Zastaviť sa na čerstvú kávu v kaviarni oproti? Zbehnúť do kvalitného fitness centra cez ulicu? Alebo si večer sadnúť s partnerom, partnerkou či s priateľmi a susedmi na pohár dobrého vína do sympatickej vinárne hneď pod oknami? To je vždy príjemné a často na nezaplatenie.

Na to všetko však treba myslieť skôr, ako vyrastú prvé múry. Ak majú ľudia po ruke všetko, čo naozaj potrebujú, budú radšej a častejšie míňať peniaze v lokálnych prevádzkach. BREEAM Communities rieši aj takéto, na pohľad banálne, ale v konečnom dôsledku pre ekonomicky udržateľný komunitný život kľúčové záležitosti.

Do novej štvrte navyše postupne prídu za novými pracovnými miestami tisícky nových ľudí. Spojiť domácich a „cezpoľných“, dochádzajúcich a rezidentov sa dá efektívne najmä prostredníctvom kvalitných verejných priestorov, podnikov a služieb, ktoré slúžia jedným aj druhým. Okrem prirodzeného networkingu prinesú Nové Nivy aj novú občiansku vybavenosť a príležitosti pre miestnych aj všetkých ostatných, ktorí tu budú tráviť čas a prirodzene tak vytvárať komunitu.

Ako spoznať dobrú komunitu

V HB Reavis sa často zamýšľame nad tým, prečo je niektoré miesto príjemným na život a druhé zase nie. Nech sme túto otázku prevracali sprava, zľava, zhora, zdola, experti či laici, vždy nám na prvom mieste vyšla rovnaká odpoveď. Dobré miesto na život robí predovšetkým jeho komunita. Ak je dobrá, šíri túto pozitívnu energiu prirodzene ďalej.

Komunitný život – to sú dobré susedské vzťahy, ktoré sú založené na dobrej komunikácii, z ktorej vzniká dôvera a tá zakladá priateľstvá. Silnú komunitu spoznáte ľahko. V aktívnej komunite nie je núdza o susedskú výpomoc. Organizujú sa rôzne spoločné susedské podujatia a stretnutia pre miestnych, ako aj lokálne akcie, trhy, burzy, debaty či posedenia v miestnych podnikoch pre všetkých.

Dobrá komunita je bezpečná. Nemusíte sa tak báť o svoje ratolesti alebo o priateľa či priateľku vracajúcu sa večer domov. Nekradnú sa automobily či bicykle a pod street artom sa rozumie ozajstné pouličné umenie a estetika, nielen tagy na budovách.

Najlepším indikátorom dobrej komunity je však často práve dynamika vzťahov medzi tými, ktorí v štvrti „len“ pracujú a tými, ktorí tu aj trvalo žijú. Čím lepšie fungujú vzťahy na tejto osi, tým silnejšia komunita vzniká. A v silnej komunite sa všetci cítia dobre.

Dochádzajúci aj rezidenti, slobodní aj rodiny s deťmi, mladí či dôchodcovia, chodci, cyklisti aj vodiči. Ale dobre sa tu cítia aj malé a inovatívne firmy popri veľkých, rodinné podniky popri korporačnom svete. Zamestnanci a freelanceri, športovci aj umelci popri cestujúcich a turistoch. Silná komunita je vždy rôznorodá bez ohľadu na povolanie, pôvod, vek či farbu kože. Nezáleží na tom, odkiaľ ste, či tu pracujete, bývate alebo ste len na návšteve, na Nových Nivách si svoje miesto nájde každý.

V HB Reavis robíme cieľavedome všetko preto, aby nová štvrť bola časťou krásneho a funkčného hlavného mesta. Bratislavy s fungujúcou infraštruktúrou a ľuďmi, ktorých atmosféra prostredia vedie k tomu, aby boli k svojej štvrti a k sebe navzájom pozorní a pozitívni. Dobrú štvrť tvoria aktívni ľudia, ktorí sa nepýtajú, čo môže mesto urobiť pre nich, ale ako a čím môžu pomôcť oni sami.

Inšpirujte sa existujúcimi nápadmi, ktoré sme už dostali a podeľte sa s nami tiež o svoje tipy na to, ako si jednoduchými krokmi zveľadiť susedské vzťahy a spríjemniť každodenný komunitný život.

Ruku na to, susedia!