Všetky susedské výzvy našej kampane „Ruku na to, susedia!“ sú za nami a my už máme jasnú predstavu o témach, ktoré v miestnej komunite najviac zarezonovali. Naše výzvy sa postupne týkali štyroch základných pilierov prísnej medzinárodnej certifikácie BREEAM Communities. Štvrť Nové Nivy vzniká podľa nových pravidiel tejto certifikácie, ktorá sa na takéto projekty pozerá nielen technicky ako na stavby, ale najmä ako na mestotvorné organizmy. Cieľom nie je len, aby Nové Nivy zapadli medzi svojich susedov. Je tiež dôležité, aby svoj komunitný priestor zmysluplne a udržateľne rozvíjali ešte dlho potom, čo odíde posledný stavebný stroj. 

Komunitný život, ekológia a udržateľnosť, spoločenská zodpovednosť, infraštruktúra a doprava – to boli témy štyroch našich výziev. Ku každej téme sme prostredníctvom známych ľudí a profesionálov, ktorí v okolí Nových Nív žijú, pracujú či podnikajú, vyzývali našich susedov, aby nám dali svoje tipy. 

Dostali sme konkrétne a veľmi praktické tipy, ako sa cítiť vo vlastnej štvrti lepšie bez ohľadu na to, či tu trávite väčšinu dňa alebo tadiaľto len prechádzate. Teraz už vieme, že s BREEAM Communities sme vykročili tým správnym smerom k susedom a lokálnej komunite.

Čo všetko sme sa aj vďaka vám dozvedeli a naučili?

Nie ploty, ale komunikácia robí dobrých susedov

Naša prvá výzva sa týkala komunitného života a dobrých vzťahov medzi susedmi. Spoločne sme rozširovali našu víziu, aby mala lokalita príjemnú a dobre fungujúcu susedskú komunitu. Veľká časť tipov sa netýkala zložitých riešení, ale skôr každodenných susedských stretnutí či nepísaných komunitných pravidiel. 

Väčšina ľudí si myslí, že základom dobrej štvrte je najmä ochota celej komunity spolu čo najviac komunikovať. Včasná, úprimná,príjemná a tiež konštruktívna komunikácia vie elegantne vyriešiť aj dočasné obmedzenia či nepríjemnosti. Do kategórie fungujúceho susedského dialógu dnes už patrí nielen „pokec“ na priedomí, ale aj susedské diskusie v online skupinách či na spoločnom chate. 

Životnou energiou komunity sú spoločné lokálne podujatia, susedské burzy, výstavy, prednášky či posedenia, na ktorých sa stretávajú všetky miestne generácie. 

Susedské vianočné trhy na 500 bytoch. Jeden z mnohých susedských podujatí na Nových Nivách. Mnohé z nich prišli priamo od našich susedov – susedská burza či jesenné upratovanie spojené s pečením domácich koláčov.

Udržateľnosť aj tých najlepších eko riešení vždy vyžaduje aj dobrú vôľu

V rámci druhej výzvy sme sa venovali témam udržateľnosti a ekológie. Vyzvali sme ľudí aby sa zamysleli, ako čo najlepšie prispieť k tomu, aby Nové Nivy boli nielen čisté a ekologické, ale aj čo najviac zero waste a aby dlhodobo rešpektovali miestne ekosystémy. 

Aj tentokrát sa potvrdilo, že na zlepšenie štvrte treba okrem postupov, ktoré rešpektujú prírodu a okolie, najmä trochu dobrej vôle každého z nás. Zelená kultúra nerastie v tráve, ale v hlavách ľudí.

Poctivo separovať odpad, budovať komunitné kompostéry, starať sa o zelené plochy či komunitné záhrady a predzáhradky či organizovať susedské čistiace a skrášľovacie akcie. Zelené štvrte stoja väčšinou na maličkostiach. 

Pocit príjemného domova začína oveľa skôr, ako prekročíte vlastný prah

Vzťahom medzi ľuďmi a ich bezprostredným okolím sa venovala naša tretia výzva. Spoločenská zodpovednosť nie je len o fungujúcom dialógu medzi rôznymi skupinami obyvateľov, ale aj o dialógu s miestnymi organizáciami, občianskymi iniciatívami a úradmi.  

Z vašich typov je zrejmé, že kľúčom k pestrej a harmonickej komunite je najmä ohľaduplnosť a trpezlivosť. Zodpovednosť a rešpekt k vlastným susedom sa úročí a pôsobí pozitívne nákazlivo. Rovnako ako úsmev namiesto zamračeného obočia.

Dielo slovenského sochára Michala Uhera dopĺňa príjemnú atmosféru zelenej pasáže medzi budovami Twin City.

Špeciálne miesto vo vašich tipoch zaujala tvorba príležitostí pre socializáciu seniorov, ale aj sila dobrovoľníctva. Ľudia zároveň venujú oveľa viac pozornosti umeniu ako prirodzenej súčasti verejného priestoru.

Je jasné, že dobrá mobilita je kľúčová, nie sú však kolesá ako kolesá

Štvrtá výzva venujúca sa doprave a infraštruktúre bola zrejme tou najtechnickejšou. Funkčné riešenia v tejto oblasti naozaj vyžadujú dobrú komunikáciu, včasné plánovanie a koordináciu medzi viacerými aktérmi. Väčšina z vás sa zhodla, že k zlepšeniu dopravnej situácie vieme však prispieť všetci aj menšími krokmi.

Často to platí doslova. Prejdite sa do práce pešo, ak to nemáte priďaleko alebo vystúpte o jednu-dve zastávky skôr, ak dochádzate. Chôdza je predsa najekologickejším aj najzdravším spôsobom dopravy. Hneď v závese za ňou je jazda bicyklom, s ktorou súvisí intenzívne volanie po nových a bezpečných cyklotrasách a efektívnejšej MHD.

Udržateľná štvrť pre mnohých znamená miesto bez prebytočných áut. Zároveň platí, že či už ide o car sharingbike sharing alebo (elektro)kolobežky, je vždy múdrejšie a lacnejšie ak sa o dopravné prostriedky delíme.

Služba hibike – bikesharing dostupná pre všetkých, ktorí pracujú v zóne Nové Nivy.

Ďakujeme, susedia!

Za všetky vaše tipy v rámci kampane „Ruku na to, susedia!“ sme veľmi vďační. Pomohli nám doplniť technický jazyk certifikácie BREEAM Communities o konkrétne a autentické tipy od ľudí, ktorí na Nových Nivách žijú či pôsobia.

Všetky tipy sa zároveň dostali k našim projektovým tímom, ktoré sa na výstavbe novej štvrte podieľajú a viaceré z nich sa operatívne premietli aj do riešení.

Bez rešpektovania názoru miestnej komunity by náš zámer vytvorenia susedsky prívetivej a modernej časti mesta, kam miestni aj návštevníci radi prichádzajú a trávia čas, nemala tú najdôležitejšiu súčasť každej naozaj dobrej štvrte – komunitnú dušu.