Jarné a veľkonočné obdobie je symbolicky aj príležitosťou pre nové začiatky a pozitívne zmeny. To sa týka nielen vecí v rámci našej osobnej zodpovednosti, ale aj zodpovednosti voči komunite, v ktorej žijeme. Spoločenská zodpovednosť je aj jedným z pilierov medzinárodnej certifikácie BREEAM Communities, na základe ktorej rastú aj Nové Nivy. Mnohé veci, ktoré zlepšujú kvalitu životov našich rodín, lokálnych komunít, ale aj celej spoločnosti sa však nedajú zrealizovať inak ako spoločným úsilím. A keďže príklad je matkou inšpirácie, máme pre vás zopár praktických a užitočných tipov, ako sa už počas tejto Veľkej noci môžete začať správať viac spoločensky a zodpovedne. Všetky dobré tipy spolu zbierame aj v našej spoločnej komunitnej kampani Ruku na to, susedia!

Vytvorte si pestrú jarnú záhradku

Svoju spoločenskú zodpovednosť prenášame aj do prírody a môžeme to robiť pozitívne.Priemyselná urbanizácia so sebou priniesla daň v podobe zmenšovania plochy zelene a výrubu stromov. Narúša sa tým prirodzená fauna a flóra prostredia, pričom zeleň je kľúčová aj pre príjemnú mikroklímu. O pravidelné kosenie, výrub starých a chorých stromov či ich úpravu sa zvyčajne stará mestská časť. Vy však tiež môžete aktívne prispieť v rámci jarnej brigády k vytvoreniu či starostlivosti o malú predzáhradku pri bytovke. Takže kam na jar zasadíte prvé kvety, kríky či stromčeky? A keď už budete vo „švungu“, čo tak upratať hneď aj (vnútro)dvor či vchod?

Vypestujte si domáce (mikro)bylinky

Vaše záhradkárske ja môžete objavovať a kultivovať aj v interiéri na ceste medzi kuchyňou a balkónom. Pamätáte si ako ste v škole siali mladú zelenú trávičku, aby ste do nej potom mohli posadiť kraslicu? Zrejme ste ani nevedeli, že sa vlastne venujete pestovaniu tzv. mikrobyliniek, čiže mladých rastlín, ktoré obsahujú väčšie množstvo vitamínov ako vo svojej dospelej forme. Sú navyše chuťovo výrazné a preto ideálne na varenie či zdobenie bežných aj veľkonočných pokrmov. Pestovať sa takto dá takmer čokoľvek. Naše tipy: žerucha, reďkovka, hrach, fenikel, horčica, brokolica, ale aj menej tradičné plodiny ako kapucínka, borák, mizuna či čakanka. Ak už budete mať prvé výsledky, mikrobylinky sú super nápad na obdarovanie susedov. Len tak, lebo Veľká noc, lebo prečo nie? Kompletný návod nájdete na webe Nových Nív.

Nakupujte lokálne a ekologicky (nielen) na Veľkú noc

Jar je ideálnym obdobím na očistu organizmu a obnovu zažitých stereotypov a zvykov. Po pôste prichádza obdobie hodovania a symbolickej obnovy. Príprave na hody však môže dať aj ďalší rozmer, ak jedlá, ktoré položíte na stôl aj zodpovedne nakúpite. Vajíčka, mäso, šunka alebo ich vegetariánske či vegánske alternatívy, ako aj zelenina a ovocie sa dajú nakúpiť u lokálnych a etických farmárov či predajcov. Uprednostnite pri tom čo najviac tých, ktorí pôsobia priamo vo vašej štvrti či v jej blízkom okolí. Podpora lokálnej ekonomiky je prejav zrelého spotrebiteľského správania a silného citu pre zodpovednosť. Na mnohých miestach nakúpite navyše aj bezobalovo či na objem. Preto zvážte, koľko toho naozaj potrebujete a reálne skonzumujete. Ak vám po Veľkej noci potraviny zvýšia, lebo ste mali „veľké oči“ či ste išli nakupovať nalačno, skúste ich zrecyklovať do iných pokrmov. Žiť zodpovedne znamená neplytvať, preto nakupujte tak, aby ste nič nevyhadzovali. Svoj nákup jednoducho vyriešite cez prvú online tržnicu na Slovenku – Tržnica Nivy! 🙂

Priložte ruku k dielu, dobrovoľne!

Zodpovednosť vnáša poriadok do chaosu. Vďaka nej sa môžete spoliehať na iných a iní zase na vás. Zodpovednosť spája a učí, že keď priložíme ruku k dielu, dokážeme pomôcť tam, kde to potrebujú. Ako? Vyvenčite susede psíka alebo jej postrážte dieťatko, kým zbehne vybaviť potrebné. Miestne školy, škôlky i centrá často hľadajú pomoc formou rôznych brigád, upratovania či maľovania plotov. Pýtajte sa vo svojom okolí. Môžete zorganizovať aj dobročinné mikrozbierky. Navariť pre bezdomovcov alebo sa podeliť o veľkonočné jedlá nielen s blízkymi, ale aj s ľuďmi, ktorí toho veľa nemajú. Strávte nejaký čas so staršími osamelými ľuďmi alebo im pomôžte upratať byt či umyť okná. Robiť veci dobrovoľne a nezištne je zodpovedné a zodpovednosť zase inšpiruje ďalších.

Stretávajte sa, pomáhajte si, rozprávajte sa

Prvé teplé dni môžu byť ideálnym začiatkom susedského stretávania sa vo vnútrobloku. Spolu s deťmi si môžete na dvore tiež zdobiť vlastnoručne vyrobené vajíčka, ktoré zavesíte na kríky. Môžete sa naučiť vypletať košíky, vyrobiť si jarné ozdoby na okná či s chlapcami pliesť ich prvé veľkonočné korbáče. Upliesť taký korbáč z ôsmich prútov, to už chce serióznu zručnosť. Zároveň vznikne príležitosť vysvetliť deťom a mladším skutočnú symboliku čerstvých vŕbových prútikov či veľkonočných kraslíc, ktorá sa dá už dnes pekne a v duchu tradícií uctiť aj bez klasickej „šibačky“. A čo taký prvý jarný medzigeneračný festival? Pozvite ľudí, ktorí porozprávajú o miestnych veľkonočných zvykoch alebo pripravte si minivýstavu o histórii vašej mestskej časti z domácich fotoarchívov, kam pozvete starších ľudí, aby sa stretli aj s mladými susedmi. A keď už úplne dôjde fantázia, ešte vždy je tu staré dobré pozvanie na družnú susedskú debatu pri káve či čaji.

Zodpovedné konanie je osobným rozhodnutím

Správať sa zodpovedne voči sebe a iným nie je často úplne jednoduché. Vyžaduje si to aktívne úsilie vo všetkých oblastiach nášho života. Avšak v prvom rade, je to naše osobné a vnútorné rozhodnutie. Preto ak budete na Veľkú noc cestovať za svojimi blízkymi do rôznych kútov Slovenska či sveta, chovajte sa zodpovedne aj na cestách. Za volant nikdy nesadajte v dobrej nálade, ktorej pomohol alkohol. A keď sa ocitnete pred prechodom, zastavte a dajte prednosť aj keď pred ním vidíte čakať len jedného človeka napriek tomu, že to vyhláška nevyžaduje. Zodpovednosť je totiž vždy dať či urobiť niečo trošku nad rámec toho, čo je oficiálne dané či napísané v pozitívnom smere.

Rešpekt a tolerancia sú základom zodpovednosti

Susedské spolunažívanie nie je vždy ľahké. Veď to isto poznáte. Príjemné susedstvo vo väčšine prípadov spočíva v bežných veciach a maličkostiach. Pri každej spoločnej rekonštrukcii či úprave treba myslieť aj na bezbariérové prístupy pre ľudí, ktorí to po schodoch nedajú. Neničiť zastávky MHD či pozbierať rozfúkané smeti. Venčiť svojich psíkov na miestach, ktoré sú na to určené, prípadne na miestach, kde sa nehrajú deti. Pri venčení po psíkoch vždy všetko poctivo pozbierať. To sú všetko veci, ktoré nám umožňujú ukázať základné stavebné kamene zodpovednosti – rešpekt, vzájomnú úctu a toleranciu – nielen počas veľkonočných sviatkov, ale aj v akýkoľvek iný bežný deň.

Buďme tiež vzorom pre ďalšie generácie, aby sa prirodzene naučili rozlišovať medzi tým, čo je správne a čo nie. Aby hodnoty, ktorými žijeme, pomohli smerovať náš morálny kompas tým správnym = zodpovedným smerom.  Veď žijeme spolu na jednom mieste, v jednom meste. Poďme si hneď takto zjari spolu urobiť krajšiu náladu a priateľskejšiu susedskú atmosféru. Ruku na to, susedia!

Krásne veľkonočné sviatky a nezabúdajte, že so zodpovednosťou dlhodobo vždy ďalej zájdete!