Spoločenská zodpovednosť je najširšia téma, ktorú medzinárodná certifikácia BREEAM Communities, podľa ktorej rastú Nové Nivy, rieši. Na prvé počutie môže tento pojem mnohým znieť abstraktne. Keď si ho však rozmeníme na drobné zistíme, že ide o pomerne konkrétne veci, či aktivity. Pridanou hodnotou BREEAM je, že dohliada, aby kúsky skladačky spoločenskej zodpovednosti efektívne fungovali spolu ako celok.

Ľudia majú dnes prirodzene vyššie nároky na kvalitu života. No v skutočnosti sú naše stále pomerne nízke, pretože rozmýšľame viac kvantitatívne ako kvalitatívne.

 

Zodpovednosť prináša dlhodobú kvalitu

Viac „kusov“ občianskej vybavenosti ešte neznamená lepšiu občiansku vybavenosť. Rovnako ako viac ihrísk či parkov nemusí automaticky znamenať viac priestoru na zábavu či relax, ak sa o ne nikto pravidelne a poctivo nestará. A práve o tomto je spoločenská zodpovednosť. Je to systém práce, pri ktorom sa rozmýšľa štyri a koná dva ťahy dopredu a vždy z perspektívy celku. Človek sa zväčša cíti dobre a doma tam, kde sú v symbióze jeho potreby, pohodlie aj nároky.

 

Spoločenská zodpovednosť je aj zodpovednosťou voči sebe

Ak takto rozmýšľate, ste na dobrej ceste. Stále však uvažujete len v rámci definície osobnej spokojnosti a to nestačí. Optika spoločenskej zodpovednosti vám totiž umožní vnímať aj seba a vašich blízkych nielen tu a teraz, ale aj v rôznych životných situáciách a fázach.

Dnes máte radosť z nového ihriska pre tých najmenších, lebo máte aktívneho drobca. So zvyšujúcim sa vekom vašich ratolestí bude pre vás však kľúčová skôr dobrá dostupnosť škôlok, škôl či centier voľného času. Ešte neskôr zistíte, že vo vašej štvrti možno nie je žiadne poriadne ihrisko pre násťročných, športový klub alebo komunitné centrum s priestormi pre skúšky mladej nádejnej kapely či brainstormingy študentského startupu.

Na starších ľudí sa v dnešnej dobe, žiaľ, často zabúda. To bude pri starnúcej populácii čoraz väčším problémom.

Valentína Kasperová, manažérka startupovej inovačnej konferencie FutureNow, pracuje z coworkingu HubHub v Twin City na Nových Nivách

 Zodpovednosť nerozlišuje medzi dnes a zajtra

Spoločenská zodpovednosť nás motivuje pozerať sa na svet nielen očami súčasnej, ale aj budúcej kvality našich životov. Teda očami niekoho iného, či už staršieho, staršieho alebo úplne cudzieho. Motivuje a inšpiruje nás zároveň pozerať sa na našu štvrť a komunitu z perspektívy tých, ktorí žijú svoje životy s nevýhodou či obmedzením. Spoločenská zodpovednosť je tak o aktívnej tolerancii.

Najväčšie čaro spoločenskej zodpovednosti je to, že nemusíte na nič čakať či niečo hľadať, môžete to sami vytvoriť. Nečakajte a urobte prvý krok.

Michal Pastier, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ agentúry Zaraguza a GoBigname, pracuje z coworkingu HubHub na Karadžičovej na Nových Nivách

Základom zodpovednosti je komunikácia

Spoločenská zodpovednosť je o inej perspektíve a jej začlenení do uvažovania. Je aj o dobrej komunikácii nielen medzi susedmi navzájom, ale aj o fungujúcom a pravidelnom dialógu medzi obyvateľmi a miestnymi úradmi.

Súčasťou spoločenskej zodpovednosti je preto aj naša povinnosť, ako spoločnosti, ktorá buduje Nové Nivy, viesť úprimný dialóg so všetkými, ktorí v našej spoločnej štvrti žijú či bývajú.

Na Nových Nivách aktívne vytvárame priestor na stretnutia a komunikáciu s našimi susedmi, ale aj širokou verejnosťou. Zúčastniť sa tak môžete napríklad pravidelných dní otvorených dverí, počas ktorých máme možnosť názorne ukázať našim susedom a všetkým, čo majú záujem, ako prebieha stavba a v akej fáze sa nachádzame. Je to možnosť priamo na mieste vysvetliť a ukázať to, čo vo všedné dni vnímajú len ako dianie za plotom. Samozrejmé sa pre nás stali aj susedské stretnutia v Kine Nostalgia, kam môže prísť osobne každý, kto má záujem sa čokoľvek k Novým Nivám opýtať či prediskutovať.

Žijeme v modernej a hlavne online dobe. Prečo teda tieto nástroje nevyužiť pri aplikovaní princípov spoločenskej zodpovednosti. Popri pravidelných stretnutiach máme zriadenú telefonickú infolinku aj mailovú adresu [email protected], ktorá je už zvyčajným miestom prvého kontaktu pre miestnych aj širokú verejnosť. Vítame každú spätnú väzbu. Reálne sa ňou zaoberáme a reagujeme na ňu. Keď sa vyskytne problém alebo urobíme chybu, nestrkáme hlavu do piesku, ale snažíme sa ju v čo najkratšom čase vyriešiť a verejne reagovať či sa ospravedlniť. Takto si predstavujeme spoločenskú zodpovednosť v komunikácii my.

 

Dobrá komunita = zodpovedná komunita

Dobrá štvrť je miestom, kde sa ľuďom nielen dobre žije a pracuje, ale aj miestom, kde sa tešia, že vychovajú svoje deti či miestom, kde sa neboja zostarnúť a odkiaľ sa im nechce sťahovať. Zodpovednosť je zároveň, rovnako ako slušnosť, ešte mocnejšia, ak sa beží na dlhú trať a predovšetkým spoločne.

Svoje tipy, ako byť k sebe a k svojej štvrti zodpovednejší, môžete aj vy pridať tu.

Ruku na to, susedia!